Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

      

NEMAJ OD CIRKVI NEREÁLNE OČAKÁVANIA

 

            Nepýtaj sa, čo môže Cirkev urobiť pre teba ako skôr, čo by si mohol ty urobiť pre Cirkev. Keby si mal počítať chvíle, kedy ťa Cirkev a jej členovia nejako zranili, sklamali alebo sa zle k tebe zachovali, určite ich nájdeš. Ale nijaká rodina nie je ideálna. Ani Cirkev nie. Ani od cirkevnej hierarchie veľa nečakaj. Oni si vedú kdesi hore svoje „vojny“ a majú svoje starosti.

            Buď sa budeš utápať v analýze diania a budeš spomínať na to, ako sa ten alebo iný hierarcha zachoval či nezachoval – voči tebe, voči farnosti, voči svetu. Alebo budeš rozladený z toho, akú hroznú alebo nepripravenú kázeň si počul – aké je to neprijateľné a že by sa s tým konečne malo niečo udiať.

            Alebo skúsiš veci vybudovať odspodu.

            Áno, my kňazi sme ľudia – so skvelými vlastnosťami a so svojou obetavosťou. Ale sme zároveň ľudia s vlastnosťami veľmi neskvelými, veľmi nízkymi a často moc obetaví nie sme. Pokiaľ máš vo svojom okolí nejakého výborného kňaza, Pán Boh zaplať za to. Buď zaňho vďačný, ale nespoliehaj sa na to, že to tak bude vždy.

            Mnoho neistých duší obchádza po celej republike všetky možné i nemožné duchovné autority – toho kňaza a ešte toho kňaza a potom ešte toho slávneho rehoľníka a iného známeho kazateľa. Žiadajú duchovné rady a duchovné vedenie a veľmi im to nepomáha.

            Ak máš pocit, že nedeľná kázeň nestála za veľa, pusti si v nedeľu poobede youtubko a nejakú si vypočuj. Alebo si niečo dobré prečítaj. Časom budeš presne vedieť, kde hľadať, aby si mal z čoho čerpať.

            Len sa už toľko nesťažuj, nehovor, čo by sa malo a čo by mali ostatní. Radšej sa sústreď na to, čo môžeš vybudovať ty. A vybuduj to!

 

(Marek Vácha, Nevyžádané rady mládeži)